Długie kolejki do specjalisty mają być rozładowane, a pacjent szybciej dostanie się do lekarza. Usprawnienie to ma wprowadzić [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=406777]nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych[/link]. Zmienione przepisy dzisiaj wchodzą w życie. Przewidują dodatkowe obowiązki dla placówek ochrony zdrowia wykonujących wysokospecjalistyczne zabiegi. Mają oni bowiem przesyłać do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) listy osób oczekujących na skomplikowane operacje wraz z ich numerami PESEL .
[srodtytul]Rząd martwych dusz[/srodtytul]
Fundusz będzie monitorował, czy szpitale poprawnie prowadzą takie wykazy chorych i aktualizują je na bieżąco. Remanent list pozwoli też się zorientować, czy kolejki na zabiegi specjalistyczne są rzeczywiście tak długie, jak się wydaje. Zmorą są teraz sytuacje, gdy na listach widnieją nazwiska osób, które już nie żyją. Szpitale biją także na alarm, że często jeden pacjent blokuje miejsce w kilku kolejkach. Każdy chory ma bowiem prawo wybrać sobie placówkę leczniczą. Może to być szpital nawet poza miejscem jego zamieszkania. Często więc nadużywa tego przywileju i zapisuje się równocześnie do kilku specjalistów. Ma nadzieję, że do któregoś z nich dostanie się szybciej.
– Nowela ustawy niewątpliwie poprawi sytuację. Szpitale często prowadzą listy nierzetelnie. Nie skreślają na bieżąco nawet osób, które skorzystały już z zabiegu. W efekcie nie wiadomo, czy w kolejce np. na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego czeka rzeczywiście 100 osób – wyjaśnia Andrzej Troszczyński, rzecznik centrali funduszu. Dodaje, że jego urząd już od 2008 r. monitoruje za pomocą PESEL listę pacjentów na sześć zabiegów. Dotyczy to m.in. operacji na zaćmę, usunięcia zwężenia tętnicy wieńcowej (angioplastyka) czy endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Dzięki temu [b]rzeczywisty czas oczekiwania na pierwszy z zabiegów zmniejszył się ostatnio z 714 dni do 301. [/b]Ogółem bowiem na operację usunięcia zaćmy czeka w kraju prawie 266 tys. osób.
[srodtytul]Brak rozporządzenia[/srodtytul]