W szpitalu pacjent nie płaci za zakwaterowanie i energię elektryczną

Zarządzający szpitalami nie mogą pobierać od chorych opłat za korzystanie z energii elektrycznej

Publikacja: 07.01.2012 00:01

W szpitalu pacjent nie płaci za zakwaterowanie i energię elektryczną

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Rzecznik praw pacjenta alarmuje, że dyrektorzy szpitali bezprawnie wystawiają chorym opuszczającym lecznice rachunki za korzystanie z energii elektrycznej. Zmuszają ich do płacenia za korzystanie z czajnika elektrycznego czy podłączenie do kontaktu ładowarki do telefonu.

Tymczasem rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska zaznacza, że taka praktyka jest sprzeczna z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Rzecznik powołuje się tu na opinię Narodowego Funduszu Zdrowia, który w sierpniu tego roku stwierdził, że lecznice nie mają prawa pobierać od ubezpieczonych opłat za świadczenia towarzyszące. Do takich świadczeń należą m.in. całodzienne zakwaterowanie, wyżywienie i udostępnianie urządzeń sanitarnych hospitalizowanemu pacjentowi przez personel medyczny.

Urzędnicy podkreślają więc, że świadczenie zdrowotne, którego w szpitalu udziela się ubezpieczonemu, finansowane przez fundusz, obejmuje też świadczenie towarzyszące. Jednocześnie NFZ zwraca uwagę, że szpital, przyjmując chorego, musi mu zapewnić salę o odpowiednim standardzie, czyli taką, w której jest dostęp do gniazdek elektrycznych. Ludzie powinni z nich korzystać na takich samych zasadach jak w pensjonacie czy w miejscu pracy.

Podobne stanowisko zajął Urząd Regulacji Energetyki, wskazując, że z przyczyn technicznych nie jest możliwe, aby szpital wyliczył poszczególnym pacjentom dokładne opłaty za zużyty prąd.

Zobacz:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem