Z zasady zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. zatrudnienia), jeżeli osoba niezdolna do pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników. I chodzi tu zarówno o absencję powstałą jeszcze w czasie ubezpieczenia, jak i po jego ustaniu.
Tak wskazuje art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Przepis ten stanowi dla ZUS podstawę odmowy wypłaty zasiłku chorobowego dla byłego pracownika, którego tytuł ubezpieczenia ustał na skutek rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, jeżeli jest ona rolnikiem.
Nieuprawnione jest jednak wywodzenie, że dana osoba jest rolnikiem jedynie z faktu własności (posiadania) gospodarstwa rolnego. Posiadanie czy też własność gospodarstwa to tylko jeden z elementów pojęcia rolnika. Niezbędne jest też przypisanie konkretnej osobie prowadzenia działalności rolniczej.
Status w KRUS
Ubezpieczeniom rolniczym z mocy ustawy (czyli obowiązkowo) podlega ten rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej jednego ha przeliczeniowego lub dział specjalny, jeśli nie jest objęty innym ubezpieczeniem społecznym i nie ma ustalonego prawa do emerytury ani renty. Tak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.).