Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i warunków zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne. Zgodnie bowiem z obowiązującą od lipca 2011 roku ustawą o działalności leczniczej każdy nowo przyjęty do lecznicy pacjent lub noworodek musi nosić znak identyfikacyjny.
W zaproponowanym projekcie przepisów minister zdrowia wskazuje natomiast, jak ma wyglądać oznakowanie. Pacjent, który będzie hospitalizowany, dostanie na wstępie opaskę. Personel medyczny założy mu ją na nadgarstek lub kostkę u nogi. Na opasce będą umieszczone dane pacjenta, ale w formie kodu. Nieuprawniona osoba nie będzie więc w stanie odczytać informacji. Chory, którego identyfikacja będzie niemożliwa, dostanie opaskę z napisem „NN".
Gdy pacjentem będzie noworodek, zaraz po porodzie lekarz czy pielęgniarka założy mu dwie opaski, na oba nadgarstki lub na obie kostki. Jeśli personel nie będzie mógł założyć opaski dziecku, powinien zrobić zdjęcie jego twarzy i umieścić na łóżku lub inkubatorze.
Pacjenci mają w szpitalach nosić opaski dla bezpieczeństwa. Lekarz będzie musiał zidentyfikować każdego chorego przed wykonaniem mu badania lub operacji, co zapobiegnie pomyłkom.
Teraz w opaski, czyli znaki tożsamości, są zaopatrywane tylko noworodki i dzieci do ukończenia siódmego roku życia.