Musi je jednak złożyć w KRUS w nieprzekraczalnym terminie do końca maja. No i oczywiście z oświadczenia musi wynikać, że należny podatek dochodowy od przychodów z prowadzonej działalności pozarolniczej za 2011 r. nie przekroczył obowiązującego limitu, tj. 2929 zł.
Kto ma takie prawo
Z zasady osoba, która jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność i jest właścicielem gospodarstwa rolnego, ubezpieczona jest w ZUS. To powszechne ubezpieczenie ma pierwszeństwo przed rolniczym. Jednak dla tych, którzy najpierw zaczęli pracę na roli, a dopiero potem zdecydowali się na pozarolniczy biznes, przewidziany jest wyjątek.
Jeśli doszło do tego po co najmniej trzech latach opłacania obowiązkowych składek do KRUS, nie muszą przenosić się ze swoimi ubezpieczeniami do systemu powszechnego. Dotyczy to jednak wyłącznie osób rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą (nie skorzystają z tej możliwości ani wspólnicy spółek prawa handlowego ani osoby wykonujące wolny zawód).
Gdy przedsiębiorca decyduje się na kontynuowanie ubezpieczeń w KRUS, musi o tym poinformować tę instytucję. Po dochowaniu tych pierwszorazowych formalności, ma coroczny obowiązek potwierdzania wysokości należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności.
Termin na jego wykonanie przypada do 31 maja. Po jego upływie KRUS wyłącza przedsiębiorcę z ubezpieczenia rolniczego. Od następnego dnia, tj. od 1 czerwca, taka osoba musi się zgłosić jako ubezpieczony w ZUS z racji prowadzenia działalności gospodarczej.