Narodowy Fundusz Zdrowia dokładniej zweryfikuje dane osób, które mają prawo korzystać ze świadczeń zdrowotnych w publicznych lecznicach. W tym celu musi dostawać więcej informacji od organów rentowych. Proces ich przekazywania ma usprawnić rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu sposobu przesyłania danych osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek oraz osób pobierających odpowiednie zasiłki, renty czy pracowników będących na urlopie bezpłatnym. Minister zdrowia opublikował właśnie projekt przepisów.
Z zaproponowanych regulacji wynika, że ZUS i KRUS przekażą do NFZ dane o osobach, które nie mają wprawdzie obowiązku płacić składki zdrowotnej, ale mogą korzystać z publicznej służby zdrowia. Co więcej, organy rentowe prześlą do NFZ także informacje o pracownikach będących na urlopach bezpłatnych. Osoby te tracą prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych po 30 dniach od rozpoczęcia przerwy w pracy.
Ministerstwo opracowało przepisy, ponieważ dużo danych z organów rentowych trafia do NFZ z opóźnieniem. Oznacza to, że wiele ludzi leczy się bezpłatnie, chociaż nie mają do tego prawa. Fundusz natomiast opracowuje właśnie od nowa Centralny Wykaz Ubezpieczonych, w którym mają być aktualne dane. Dzięki temu lekarze sprawdzą online, czy chory jest ubezpieczony. System ruszy od 1 stycznia 2013 r.
etap legislacyjny konsultacje społeczne