Wczoraj w Sejmowej Komisji Zdrowia odbyły się dwa pierwsze czytania senackich projektów nowelizujących ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W pierwszym z projektów senatorzy proponują, aby uregulować sposób zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego młodych osób studiujących w Polsce i posiadających Kartę Polaka.
Zgodnie z projektem to uczelnia, na której studiują młodzi ludzie niemający obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej, opłacałaby składki zdrowotne za osoby pochodzenia polskiego. Młodzi ludzie otrzymywaliby takie same prawo do usług medycznych jak polscy studenci i doktoranci dzięki ubezpieczeniu w NFZ.
Autorzy projektu podają, że osób uprawnionych do takich świadczeń przebywa w Polsce ok. 4,5 tys. Rocznie z budżetu państwa na ich ubezpieczenie potrzeba byłoby około 2 mln zł.
Drugi z projektów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej dotyczy osób, które w czasach PRL były kierowane przymusowo w trybie zastępczej służby wojskowej do pracy w kopalniach węgla, kamieniołomach czy zakładach pozyskiwania rud. Senatorowie proponują, by ta grupa represjonowanych obywateli miała dostąp do bezpłatnych leków.