Wiarygodność biura podróży można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (więcej informacji w rozmowie obok).
Wpisu do ewidencji dokonuje się jednak na podstawie dokumentów przekazanych przez marszałka województwa. Są nimi kopie: zaświadczenia o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, dokumentów potwierdzających posiadanie zabezpieczenia.
Ograniczenie się do sprawdzenia rejestru nie daje jednak pewności, że biuro jest wypłacalne. Sam fakt, że organizator imprezy posiada gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, nie świadczy o tym, że jest on w dobrej kondycji finansowej i nie ogłosi upadłości.
Dodatkowy sposób weryfikacji to sprawdzenie, czy organizator wycieczki należy do organizacji zrzeszających biura podróży, np. czy posiada certyfikat Polskiej Izby Turystyki. Przynależność do izby także jednak nie daje gwarancji, że biuro ma płynność finansową. Pokazuje jedynie, że prowadzi działalność gospodarczą co najmniej rok i dostało pisemną rekomendację dwóch członków PIT.
Zaległości podatkowe
Informacji o kondycji finansowej firmy można też szukać w urzędzie skarbowym. Zaleganie z płaceniem podatków powinno zapalić lampkę ostrzegawczą.