NFZ podał najnowsze dotyczące leczenia noworodków. W odpowiedzi na doniesienia prasowe o tym, że w 2014 r. zmaleją nakłady finansowe na leczenie najmłodszych Fundusz podkreśla, że dzieje się odwrotnie. Wskazuje, iż mimo znaczącego spadku liczby urodzeń nakłady finansowe na oddziały neonatologii wzrosły z 1,19 mld zł w 2009 roku do 1,25 mld zł w 2012 roku.
Ponadto, urzędnicy centrali Funduszu powołują się na z nadsyłane przez szpitale sprawozdania. Wynika z nich, iż zwiększa się także liczba hospitalizacji noworodków na oddziałach patologii. O ile w 2009 r. pobyty noworodków na oddziałach patologicznych stanowiły 37,25% wszystkich hospitalizacji dzieci o tyle w I półroczu 2013 r. liczba ta wzrosła do 46,93%.
NFZ podkreśla też, że szpitale często wykorzystują dobrze wycenione procedury medyczne. Przeprowadzając standardowe badania czy zabiegi dzieciom rozliczają je według wyższych stawek niż powinny. Podają w sprawozdaniach do NFZ, że wykonały lepiej wycenione usługi medyczne. Np. zaliczają żółtaczkę fizjologiczną jako stan patologiczny.
Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ zaznacza, że nowe zarządzenie Funduszu uniemożliwia takie praktyki. Nie likwiduje jednak szpitalom możliwości wykonywania niektórych zbiegów i badań. W dalszym ciągu lecznice mogą bowiem przeprowadzać je i rozliczać w ramach podpisanych przez oddziały NFZ kontraktów ze szpitalami na neonatologię.
NFZ rozpoczął też prace nad stworzeniem nowej procedury medycznej, którą będą mogły przeprowadzać szpitalne oddziały neonatologiczne. Chodzi o kompleksową diagnostykę noworodka. Ma ona doprowadzić do wykluczenia powikłań okołoporodowych.