Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego apeluje do ministra zdrowia o zmianę przepisów. Chodzi regulacje zakazujące samodzielnym publicznym (spzoz) pobierać dodatkowych opłat od chorych.
Teraz zakaz pobierania opłat od pacjentów przestaje obowiązywać z chwilą gdy samorząd przekształci spzoz - w spółkę kapitałową. Samorządowcy zadają więc pytanie "jakie argumenty przemawiają za zakazem pobierania opłat przez spzoz-y za świadczenia zdrowotne, a dopuszczają możliwość pobierania opłat w przypadku spółki kapitałowej, która powstała z przekształcenia spzoz-u",
Zaznaczają jednocześnie, że "spółka taka zachowuje w dalszym ciągu charakter podmiotu publicznego. Kontynuuje dotychczasową działalność medyczną na podstawie umów z NFZ. Z reguły w tym samym obiekcie, na tym samym sprzęcie i przez ten sam personel medyczny".
Zdaniem starostów nie można różnicować sytuacji placówek medycznych bo jest to wątpliwe z punktu widzenia zgodności z Konstytucją. Ministerstwo Zdrowia uzależnia bowiem źródło finansowania lecznic nawet nie od tego to jest ich właścicielem, ale od tego w jakiej formie prawnej działają.
Samorządowcy z Konwentu Powiatów Województwa łódzkiego tłumaczą dalej w liście, że spółka kapitałowa powstała z przekształcenia spzoz-u pozostaje nadal podmiotem publicznym. 100% udziałów w niej ma dotychczasowy podmiotu tworzącego zoz, czyli województwo lub powiat. Starostowie zadają więc pytanie "Czy zmiana jedynie formy prawnej, w której wykonywana jest dokładnie ta sama działalność, stanowi w zgodzie z Konstytucją RP wystarczającą przesłankę dla zróżnicowania dopuszczalności źródeł finansowania działalności takich podmiotów i powinna powodować dyskryminację spzoz w tym temacie?!"