W obecnym stanie prawnym zarówno ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, jak i przepisy wydane na jej podstawie nie zawierają regulacji dotyczącej obowiązku zapewnienia świadczeniobiorcom zakwaterowania i wyżywienia oraz normy, na podstawie której można byłoby ustalić warunki i zakres, na jakich szpitale mają to świadczenie zapewnić na zasadzie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Tymczasem w wystąpieniu do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, Stanisław Trociuk, zastępca RPO zauważa, że art. 68 Konstytucji, formułujący prawo do ochrony zdrowia, nakłada na władze publiczne zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a do określenia warunków i zakresu udzielania świadczeń, upoważnia ustawodawcę zwykłego.

Rzecznik podkreśla, iż wskazana luka prawna odnosi się do istotnego w systemie opieki zdrowotnej podmiotu leczniczego i ważnego dla pacjentów zakresu świadczeń opieki zdrowotnej. - Obowiązek szpitala w omawianym zakresie trudno wywodzić z interpretacji przepisów, zwłaszcza że ustawodawca chcąc uregulować kwestie zapewniania pacjentom pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia w przypadku zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wyraźnie uczynił to w konkretnym przepisie ustawy o działalności leczniczej – wyjaśnia Stanisław Trociuk.

Zdaniem RPO zasygnalizowany problem wymaga ingerencji ustawodawcy w celu doprecyzowania obowiązku szpitala w zakresie zapewniania pacjentom pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia. – Obowiązek ten powinien wynikać bezpośrednio z przepisu ustawy o działalności leczniczej – wskazuje Rzecznik.