Pierwsze wystąpienie rzecznika miało miejsce w 2009 roku.
Wówczas został on poinformowany o zasadności podjęcia wśród młodzieży i rodziców działań, prowadzących do zmniejszenia ryzyka, wynikającego z nadmiernego korzystania z solarium. Wskazano także na potrzebę dokumentowania merytorycznego przygotowania osób prowadzących solaria takich jak: znajomość przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych naświetlania promieniami UV.
Działania, które wówczas zadeklarowano, miały zostać podjęte przez resort zdrowia. W nadesłanej odpowiedzi jednak wskazano, że ministerstwo nie planuje przygotowania aktu prawnego zakazującego korzystania z solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.
- Monitorując przedstawiony problem pozyskałem informację o akcjach profilaktycznych prowadzonych w całym kraju przez Państwowych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych, mających na celu zapobieganie problemom wynikającym z nieodpowiedniego korzystania z solariów oraz nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe - podkreślił rzecznik. - W mojej opinii są to jednak działania niewystarczające - dodał.
- Dostępne dane wskazują jednoznacznie, że liczba zachorowań na czerniaka wśród młodych ludzi state rośnie. Za zasadne należy więc uznać zalecenia WHO, wskazujące na konieczność unikania sztucznego promieniowania UV oraz potrzebę wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym i konsekwentnego wdrażania jej do racjonalnego korzystania ze słońca - zaznaczył.