Aktualizacja: 10.06.2019 06:37 Publikacja: 08.06.2019 14:03
Od lewej prawnicy z kancelarii Olesiński i Wspólnicy: Joanna Dybciak, Salwador Milczanowski, Olga Kotarska, Anna Chrobot, Kacper Czerniec, Mateusz Kisiela, Justyna Papież, Paulina Kozielska oraz Anna Łużniak wraz z adoptowanymi pupilami: Chojrakiem, Zumi i Dziunią
Foto: materiały prasowe
Od lewej partnerzy w JPM: adw. Maciej Janson, adw. Marek Meller, adw. Maciej Pulda
Foto: materiały prasowe
Kapituła konkursu, w skład której wchodzi przedstawiciel Centrum Pro Bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz dwoje przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej", jak zwykle nie miała łatwego zadania. Zgłoszeń napłynęło kilkadziesiąt, w niektórych kancelarie chwaliły się bardzo imponującą, wielotysięczną liczbą godzin przepracowanych na rzecz potrzebujących w minionym roku, w innych opisywały sprawy znane z pierwszych stron gazet i portali. Opisy potwierdzały bardzo szeroki zakres nieodpłatnej pomocy świadczonej przez prawników, za którą należą się im wyrazy najwyższego uznania.
Od wielu lat najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze przygotowuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tak też było w 2024 roku. Zdało 90 proc. absolwentów tej uczelni - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowuje dwudziesty trzeci Ranking Kancelarii Prawniczych – wyjątkowo istotne wydarzenie dla środowiska prawniczego.
Zapraszamy do wzięcia udziału w XIX edycji rankingu firm doradztwa podatkowego! W czwartek ruszyła procedura konkursowa dla tego najważniejszego wydarzenia w środowisku doradców.
„Rzeczpospolita” i Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych zapraszają do udziału w XXII edycji konkursu „Prawnik Pro Bono”.
System bezpłatnych porad powinien być bardziej elastyczny i innowacyjny, świadcząc usługi niedostępne na rynku i uzupełniając luki w ofercie. Mógłby realizować zarówno wsparcie prawne, jak i interdyscyplinarne, czyli specjalistyczne poradnictwo z innej dziedziny, np. psychologa.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas