Na wstępie naszego rankingu zamieściliśmy listę firm doradczych, które uzyskały najlepsze pozycje w trzech kategoriach: liczby zatrudnionych lub współpracujących doradców podatkowych, uzyskanych przychodów oraz liczby przeprowadzonych sporów.
Zsumowaliśmy pozycje, tworząc w ten sposób ranking najlepszych kancelarii i spółek zajmujących się podatkami. Nie ma w nim wszystkich, którzy nadesłali nam swoje ankiety, a to dlatego, że niektórzy nie podali kwoty przychodów. Cieszy jednak to, że większość firm podzieliła się tą informacją.
W naszym pierwszym rankingu firm doradztwa podatkowego wzięło udział 45 firm, w tym 15 spoza Warszawy. Cztery pierwsze miejsca zajęły spółki tzw. wielkiej czwórki, czyli duże międzynarodowe kancelarie: Deloitte, Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers i KPMG. Dołączyła do nich jedyna w tym gronie wyłącznie polska firma - MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Znalazła się na tej samej pozycji co KMPG. To dowód, że krajowe podmioty mogą skutecznie walczyć o klienta. Podobnie wyglądają wyniki pod względem wysokości przychodów czy liczby zatrudnionych doradców.
Interesujący jest też sukces Deloitte, która jeszcze kilka lat temu nie miała najwyższych notowań w gronie wielkiej czwórki. Teraz z kancelarii uważanej za stosunkowo słabą stała się liderem wśród polskich doradców.
- Ostatni rok był kolejnym dobrym rokiem dla naszej firmy. Przyjęta kilka lat temu i konsekwentnie realizowana strategia rozwoju przynosi efekty. Mamy liczny i zróżnicowany zespół profesjonalistów, których atutem jest specjalizacja podatkowa i wiedza branżowa. Pozwala to świadczyć usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Stale też monitorujemy poziom ich satysfakcji. W ostatnim roku szczególne zadowolenie przyniósł nam rozwój biur regionalnych oraz połączenie z firmą prawniczą ABC. Mamy nadzieję, że będzie to impulsem do wzmożonego rozwoju naszej spółki w następnych latach - mówi Piotr Żarski, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.