Przesunięcia na rynku prawniczym

Wśród usług prawniczych maleje znaczenie najbardziej dochodowych – związanych z fuzjami i wprowadzaniem spółek na giełdę

Publikacja: 24.06.2010 04:39

Przesunięcia na rynku prawniczym

Foto: www.sxc.hu

Więcej jest natomiast obsługi prawnej transakcji na rynku nieruchomości i zamówień publicznych.

Dominują wciąż spory gospodarcze: 69 proc. ankietowanych szefów kancelarii deklaruje, że prowadzi więcej takich spraw. Rośnie też popyt na usługi podatkowe i celne.

To wyniki badania WK Index przeprowadzonego przez firmę IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Tradycyjnie celem tych badań (już dziewiątych) jest ocena klimatu gospodarczego oraz sytuacji w branży usług prawniczych. Ankiety wypełniało 34 partnerów największych kancelarii prawniczych (głównie z Warszawy) oraz 143 wspólników kancelarii z pięciu wybranych województw.

Po dużym spadku zaufania do siły gospodarki w latach 2008 – 2009 szefowie kancelarii prawniczych odzyskują optymizm, tym bardziej że przedsiębiorca w tarapatach jeszcze bardziej potrzebuje prawnika. Największe kancelarie nie przewidują zwolnień, ale mec. Beata Gessel zauważa, że jeśli mimo spadku dochodów zatrudnienie kancelarii rośnie, znaczy to, że zwalniają najdroższych prawników.

– [b]Poważna firma nie zwalnia najlepszych, gdyż oni są nośniami marki, renomy firmy[/b] – replikował adwokat Piotr Nowaczyk.

Z kolei mec. Maciej Łaszczuk zachęcał do korzystania z arbitrażu – 68 proc. ankietowanych uważa, że arbitraż jest szybszy, a 50 proc. – że bardziej skuteczną niż tradycyjny proces.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr