Rozprawy symulowane - prawo dla studentów z praktycznej strony

Młodzi adepci prawa, którzy wcielają się w role profesjonalnych pełnomocników, poznają prawo z praktycznej strony.

Publikacja: 02.06.2015 06:00

Coraz większą popularnością cieszą się konkursy typu moot court. Polegają na symulacji pracy nad prawdziwą sprawą, najczęściej prowadzoną w formule arbitrażu. Ich zasady i tematyka różnią się od siebie, jednak najczęściej uczestnicy muszą przygotować pisma procesowe i ustnie bronić swoich argumentów przed składem orzekającym.

Najważniejsze konkursy mają zasięg międzynarodowy – studenci z całego świata prowadzą sprawy z różnych państw. Sama wymiana pism procesowych i rozprawa odbywają się w języku angielskim.

Największy sukces w turnieju typu moot court odniosła czteroosobowa drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (szósty w rankingu „Rz"), która zajęła pierwsze miejsce w turnieju FDI Moot, dotyczącym arbitrażu inwestycyjnego. W finale rywalizacji, który odbył się w Kalifornii, polska drużyna pokonała m.in. zespoły z Harvardu i King's College. Po wygranej jej członkowie mówili „Rz", że udział w konkursie to duże poświęcenie.

– Pięć miesięcy ciągłego zajmowania się sprawą i pismami – mówili studenci.

W finale oprócz drużyny z UW Polskę reprezentowali też studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1. w rankingu „Rz"). Zespoły z UJ co roku startują w najbardziej prestiżowych konkursach. W czołówce są też studenci prawa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (piąty w rankingu „Rz"). Na śląskim Wydziale Prawa prowadzony jest specjalistyczny przedmiot w języku angielskim, koncentrujący się na międzynarodowym postępowaniu arbitrażowym.

Czy udział w konkursach przydaje się w karierze?

– Jak najbardziej – twierdzi Marek Neumann, radca prawny współpracujący z kancelarią Allen & Overy, przygotowujący drużyny z UW do konkursów. – Chodzi nie tylko o samą znajomość arbitrażu, ale także o praktyczne umiejętności – np. przygotowywanie pism procesowych czy sztukę wystąpień publicznych.

I przekonuje, że studenci, którzy brali udział w takich konkursach, po studiach mają większą szansę odnaleźć się na rynku prawniczym.

Oprócz międzynarodowych konkursów odbywają się krajowe „mooty". W kwietniu br. z inicjatywy Stowarzyszenia ELSA i Sądu Arbitrażowego przy KIG odbył się finał rozgrywanego po raz pierwszy konkursu w formule moot court dotyczącego arbitrażu handlowego. Do rywalizacji stanęło ponad 150 studentów. Najlepsza w symulowanym postępowaniu polubownym przed KIG okazała się drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego. (3. w rankingu „Rz").

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo