O śmierci Bogusława Nizieńskiego poinformował w mediach społecznościowych Jan Kasprzyk, doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i były Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w którym – jako przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – działał sędzia Nizieński.
„Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas na Monte Cassino. Na Wieczną Wartę odszedł sędzia Bogusław Nizieński, wielki Polak, który zawsze stał po stronie Dobra przeciwko złu. Niepodległa Polska była jego największym marzeniem! Niech Bóg da Mu wieczne szczęście” – napisał na swoim koncie w serwisie X (Twitter).
Sędzia Bogusław Nizieński nie żyje
Urodzony w 1928 roku w Wilnie Bogusław Kazimierz Nizieński ukończył szkołę podstawową i gimnazjum w ramach tajnego nauczania w okresie II wojny światowej. W wieku 15 lat wstąpił do Armii Krajowej. Po wojnie zdał maturę, a następnie z bardzo dobrymi wynikami ukończył studia z zakresu prawa i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie działał m.in. w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. W latach 1957-1959 odbył aplikację sędziowską, a po dwuipółletnim okresie asesury został sędzią powiatowym i wojewódzkim w wydziałach karnych.
W latach 1971-1981 pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie ze stanowiska wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej współorganizował struktury „Solidarności”. Po 1981 roku został zmuszony do odejścia z ministerstwa, a w 1985 roku zrzekł się funkcji sędziego. Po krótkotrwałym pełnieniu urzędu pełnomocnika ministra sprawiedliwości ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości w 1989 roku, od lipca 1990 roku był sędzią Sądu Najwyższego, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału II oraz zasiadał w Izbie Karnej.