Bodnar: Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej

Polska czeka na odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Podejmujemy działania przygotowawcze, techniczne, związane z tym, aby Polska mogła uczestniczyć w tym systemie - poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji prasowej z udziałem europejskiej prokurator generalnej Laury Kövesi.

Publikacja: 29.01.2024 15:50

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (L) i europejska prokurator generalna Lau

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (L) i europejska prokurator generalna Laura Codruta Kovesi (P) podczas konferencji prasowej

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Polska zdecydowała się przystąpić do Europejskiej Prokuratury, jako jeden z ostatnich krajów. Należą do niej obecnie 22 unijne państwa.

Zdaniem ministra sprawiedliwości, przystąpienie do Prokuratury Europejskiej, to "proces ważny dla polskiej prokuratury i na swój sposób rewolucyjny."  Bodnar poinformował, że docelowo Polska chce mieć 24 prokuratorów europejskich w trzech lub czterech biurach Prokuratury Europejskiej rozmieszczonych w Warszawie i kilku innych miastach. 

Europejska prokurator generalnaLaura Kövesi przyznała, że niektórzy obawiają się utraty suwerenności Polski po przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej.

- To bajki dla dzieci. Polska będzie bezpieczniejsza, silniejsza - powiedziała Kövesi. Jej zdaniem "niebezpieczną iluzją" jest myślenie, że z korupcją, przestępczością skarbową i zorganizowaną, państwo może walczyć samotnie.

Kövesi zapewniła, że działania Prokuratury Europejskiej na terenie Polski będą zgodne z polskimi kodeksami, a postępowania będą prowadzone przed polskimi sądami.  

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Przez Prokuraturę Europejską do głównego nurtu Unii

Prokuratura Europejska to niezależny organ Unii Europejskiej odpowiedzialny za prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń oraz wytaczanie powództw przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe UE. Chodzi o nadużycia finansowe, korupcję, pranie pieniędzy oraz  transgraniczne oszustwa VAT. Przed powstaniem Prokuratury Europejskiej takimi przestępstwami zajmowały się jedynie organy krajowe. Ich uprawnienia są jednak ograniczone, gdyż nie sięgają za granicę.

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność 1 czerwca 2021 r. Instytucje i organy UE oraz organy 22 państw członkowskich, które przystąpiły do współpracy, muszą zgłaszać Prokuraturze Europejskiej wszelkie działania przestępcze mające wpływ na budżet UE. Domniemane przypadki nadużyć finansowych i innych przestępstw mogą być zgłaszane również przez osoby fizyczne.

Polska stanie się 23 krajem UE współpracującym z Prokuraturą Europejską.

 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność