Minister zdrowia zmienił właśnie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=360999]rozporządzenie w sprawie biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu (DzU nr 130, poz. 883)[/link]. Chodzi o to, by nie naruszać prywatności ekspertów, których adresy zamieszkania często pojawiały się w wojewódzkich dziennikach urzędowych.
Ekspertów na pięć lat powołuje prezes sądu okręgowego. Kandydatów, po uzyskaniu ich pisemnej zgody, zgłasza właściwemu terytorialnie prezesowi kierownik wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnienia od alkoholu. Prezes sądu aktualizuje listę biegłych w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz do roku.
Teraz sytuacja się zmienia. W wymienionych publikacjach widnieć będą jedynie podstawowe informacje: nazwisko i imię biegłego, data urodzenia, miejsce i adres zatrudnienia oraz data powołania na eksperta.
Jeśli badany odmawia poddania się badaniu, utrudnia jego przeprowadzenie lub z innych powodów nie jest możliwe ustalenie wniosków diagnostycznych, biegły ogranicza zakres badania do możliwych czynności, a o utrudnieniach informuje w opinii. Opinię dotyczącą uzależnienia od alkoholu wydają wspólnie po przeprowadzonych badaniach lekarz psychiatra i psycholog albo lekarz psychiatra i specjalista psychoterapii uzależnień.