Doradcy podatkowi sami wskazali najlepszych spośród siebie

Po raz pierwszy w naszym rankingu mamy lidera w podatku akcyzowym. Wyłoniliśmy też ekspertów z dziedziny podatku VAT, PIT i międzynarodowego prawa podatkowego

Publikacja: 19.06.2012 07:00

Mariusz Gotowicz

Mariusz Gotowicz

Foto: Rzeczpospolita

Ta część naszego rankingu potwierdza, że aby wygrywać z konkurencją, nie wystarczy tytuł doradcy podatkowego. Niezbędna jest też specjalizacja w danej dziedzinie prawa podatkowego.

Powód do dumy

Uznanie ze strony własnego środowiska to zawsze powód do dumy. Dlatego podobnie jak we wcześniejszych edycjach naszego rankingu poprosiliśmy firmy i kancelarie biorące udział w zestawieniu o wybór ekspertów, których uważają za najlepszych w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego.

Te osoby, które uzyskały największą liczbę głosów, zostały liderami. Mniejsza liczba wskazań oznacza rekomendację.

Podatek akcyzowy

W ostatnich latach stale rośnie zapotrzebowanie na doradztwo w zakresie podatku akcyzowego. W tegorocznej edycji rankingu liderem w tej dziedzinie został po raz pierwszy Szymon Parulski, doradca podatkowy i współzałożyciel kancelarii Parulski i Wspólnicy, który w poprzednim roku uzyskał rekomendację.

VAT

Podobnie jak w poprzednich latach liderem w dziedzinie podatku VAT został Tomasz Michalik, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, który od początku 2010 roku jest też przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Jerzy Martini, który w zeszłym roku był liderem w zakresie VAT, tym razem otrzymał rekomendację.

PIT i CIT

W podatku dochodowym od osób fizycznych najlepszy okazuje się niezmiennie dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy i prezes zarządu w spółce Marciniuk i Wspólnicy.

Nie udało się wyłonić natomiast najlepszego eksperta w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Prawie wszystkie wskazania dotyczyły różnych osób.

Międzynarodowe prawo podatkowe

Zmian nie ma w dziedzinie międzynarodowego prawa podatkowego. Na pozycji lidera utrzymuje się od lat dr Janusz Fiszer, który od lutego 2012 roku dołączył do grona partnerów w PwC.

Postępowania podatkowe

W postępowaniach podatkowych najwięcej głosów otrzymali Dorota Szubielska, partner w Chadbourne & Parke (lider), oraz Rober Krasnodębski, partner w Weil, Gotshal & Manges (rekomendowany). Niestety firmy te nie brały w tym roku udziału w naszym rankingu.

Podatek od nieruchomości

Po raz pierwszy zapytaliśmy też branżę o wskazanie najlepszego specjalisty z dziedziny podatku od nieruchomości, który odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu gospodarczym. Nie udało się jednak wyłonić najlepszego eksperta, gdyż wskazania w ankietach były bardzo rozdrobnione.

Dział podatkowy kancelarii prawnej

Jeśli chodzi o najlepszy dział podatkowy kancelarii prawnej, zwycięstwo odniosła, podobnie jak w poprzednich latach, kancelaria Baker & McKenzie.

Mariusz Gotowicz doradca podatkowy, właściciel kancelarii w Bydgoszczy

Firmy doradztwa podatkowego działające rynkach lokalnych muszą pogodzić kompleksowość usług ze ścisłą specjalizacją, nie tylko w sprawach podatkowych, lecz także z zakresu prawa gospodarczego lub np. ochrony środowiska.

Tylko wówczas możemy rozwiązać najbardziej skomplikowane problemy klientów. Na takim rynku jak Bydgoszcz coraz trudniej jest się utrzymać jednoosobowym firmom doradczym bez dodatkowej usługi np. prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednocześnie obserwuję, że o ile w poprzednich latach gros naszych dochodów pochodziło z księgowości, a doradztwo było tylko dodatkiem, to teraz ono właśnie odgrywa decydującą rolę.

Naszymi klientami są głównie osoby fizyczne, zarówno prowadzące działalność gospodarczą, jak i jej nie prowadzące. Wynika to głównie z faktu, że w ostatnich latach wzrasta liczba postępowań dotyczących nieujawnionych źródeł przychodów. Coraz częściej dotyczy to osób, które dokonały zakupu środków trwałych na potrzeby prowadzonej indywidualnie firmy.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to naszymi klientami są firmy z własnego podwórka, które mimo rozwoju nowoczesnych technologii mają potrzebę bezpośredniego kontaktu z doradcą. Cieszy nas, że coraz więcej osób planujących działalność gospodarczą w pierwszej kolejności postanawia sprawdzić konsekwencje podatkowe.

Odchodzą od myślenia, że wystarczy dobra księgowa. Z innej strony jednak wielu klientów trafia do nas wtedy, gdy mają już duże problemy z organami podatkowymi.

Marek Kolibski doradca podatkowy, radca prawny, wspólnik w KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy

Wbrew pozorom otwieranie własnej kancelarii podatkowej w czasie spowolnienia gospodarczego to bardzo dobry pomysł. Nasza spółka powstała na początku 2009 roku, kiedy klienci oczekiwali obniżki cen, ale przy zachowaniu najwyższej jakości usług. Takie wymagania trudno jest spełnić dużym firmom, w których proces podejmowania decyzji o obniżce stawek jest bardzo sformalizowany.

Kancelarie takie jak nasza wykazują zdecydowanie większą dynamikę i elastyczność oraz mogą wykorzystać pojawiające się na rynku okazje, gdyż jako właściciele podejmujemy decyzje bardzo szybko. Rok 2011 okazał się dla nas bardzo dobry nie tylko dzięki ciężkiej pracy, lecz także lepszej sytuacji gospodarczej, co przekłada się na lepszą kondycję firm korzystających z naszych usług. Większość naszych klientów stanowią

polskie firmy, mające dochody na poziomie kilka – kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Są też klienci mniejsi, ale dynamicznie się rozwijający, także zagraniczne podmioty o podobnej wielkości. Ich cechą charakterystyczną jest to, że właściciel pozostaje blisko ośrodka decyzyjnego, co umożliwia bezpośredni kontakt. Naszych klientów nie interesują zazwyczaj proste usługi, jak np. sporządzenie opinii, czy wydatek stanowi KUP lub NKUP.

Oczekują optymalizacji podatkowej i strategii oraz planowania podatkowego, w tym restrukturyzacji, które dają szybkie i ogromne oszczędności. Polski system podatkowy wciąż jest na tyle „dziurawy”, że oferuje wiele legalnych możliwości w tym zakresie, o bardzo niskim ryzyku, dodatkowo na te luki można nałożyć luki w prawie międzynarodowym.

Uważam, że na rynku wciąż jest miejsce dla nowych kancelarii, głównie takich, które będą zajmować się optymalizacją podatkową i postępowaniami podatkowymi. Z perspektywy czasu żałuję jedynie, że nie zdecydowałem się na dłuższy urlop w pierwszym okresie po założeniu firmy, bo teraz nie mam na to czasu.

Komentuje Andrzej  Paczuski, partner w Paczuski, Taudul, Korszla, Grochulski Doradcy Podatkowi

Rok 2011 oraz pierwsza połowa 2012 roku to udany okresem dla doradców podatkowych Z uwagi na postępujące spowolnienie w polskiej gospodarce (i nie tylko) podatnicy poszukiwali możliwości oszczędności, które pozwoliłyby im zachować akceptowalny poziom zyskowności przy malejących przychodach.

W konsekwencji na rynku doradztwa podatkowego można było odczuć coraz silniejszy popyt na usługi w zakresie optymalizacji podatkowej. Przykładem z mojego podwórka potwierdzającym powyższy trend jest rosnące zainteresowanie szkoleniami o tej tematyce organizowanymi przez „Rzeczpospolitą”.

Obserwujemy malejące zainteresowanie szkoleniami (kryzys), ale na przekór tendencjom rynkowym liczba uczestników na moich szkoleniach w zakresie optymalizacji podatkowej utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie.

W moim przekonaniu trend ten w drugiej połowie 2012 i w 2013 roku się utrzyma. Oczekuję także w związku z rosnącymi potrzebami Skarbu Państwa zwiększonej liczby kontroli skarbowej, co oznacza natężenie prac dla doradców w zakresie postępowań podatkowych.

 

 

 

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo