Czwarte miejsce, podobnie jak rok temu zajął Uniwersytet Łódzki. Warto zauważyć, że jego absolwenci w ostatnich latach bardzo dobrze wypadają na egzaminach na aplikacje, a wielu pracowników osiągnęło kolejne szczeble kariery naukowej. Jest to także wydział, który stara się otwierać nowe kierunki studiów.
Dopiero za nim znaleźli się ubiegłoroczni finaliści Uniwersytet Warszawski i w Białymstoku. Dlaczego? Na wynikach UwB i UW zaważyła współpraca z zagranicą. UW ?w tej dziedzinie traci do lidera aż 5,8 pkt. Generalnie w 2013 r. znacznie mniej pracowników brało udział w zagranicznych konferencjach czy stażach. Być może to efekt skupienia się na awansie naukowym. ?W sumie bowiem aż 15 pracowników WPiA UW osiągnęło kolejny szczebel w karierze. W tym aż sześciu doktorów habilitowanych otrzymało tytuł profesora, a dziewięciu doktorów obroniło habilitację. To, czego nie ma UW ?w porównaniu z pierwszą trójką, to lektoratów z języka obcego prawniczego lub obowiązek zaliczenia przedmiotu w języku obcym. ?W efekcie, choć wydział oferuje dużo przedmiotów w języku obcym, to nie mobilizuje studentów do ich wybierania.
Tradycyjnie nieco słabiej wypadają uniwersytety, które nie mogą pochwalić się wieloletnią tradycją w kształceniu prawników, tj.: opolski i rzeszowski. Co prawda Wydział Prawa Uniwersytetu Opolskiego pod koniec ubiegłego roku otrzymał prawo do nadawania stopnia doktora, ale nie mógł jeszcze z niego w pełni skorzystać. Dopiero w tym roku uruchomi studia doktoranckie.
Niepubliczne?coraz lepsze
Ranking kolejny raz pokazuje też, że niepubliczne szkoły są coraz mocniejsze i skuteczniej rywalizują z publicznymi. W tym roku najlepsza okazała się Uczelnia Łazarskiego, potem Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej i Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (w 2012 r. najlepszy wydział wśród niepublicznych). Uczelnia Łazarskiego swoją pozycję poprawiła dzięki m.in. aktywności pracowników za granicą ?i dobremu wynikowi oceny parametrycznej.
Trzeba jednak pamiętać, że ranking co roku odzwierciedla sytuację na danym wydziale, w konkretnym okresie. W rankingu bierzemy pod uwagę dane z 2013 r. oraz ?z pierwszego kwartału tego roku. W takim okresie jeden wydział może mieć mniej awansów naukowych i wyjazdów, a drugi więcej. To trochę tak jak z chudymi i tłustymi latami.