Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów

Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta musi zapewnić, by w podległym mu urzędzie wdrożono procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych o naruszeniu prawa oraz podejmowania stosownych działań następczych.

Publikacja: 09.11.2022 22:28

Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów

Foto: Adobe Stock

W związku z procedowaną ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementującą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do krajowego porządku prawnego, szereg podmiotów prawnych i organów będzie zobowiązanych dostosować swoje funkcjonowanie do nowych regulacji. W szczególnie skomplikowanej sytuacji znajdą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich organy wykonawcze, które – poza obowiązkiem wdrożenia procedury wewnętrznej (umożliwiającej dokonywanie zgłoszeń o naruszeniach wewnątrz jednostki dla pracowników i współpracowników jednostki) – zobligowane zostaną do wprowadzenia odrębnej, dodatkowej procedury dotyczącej zgłoszeń zewnętrznych.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"