Wszystko zależy od tego, kiedy czytelniczka złoży wniosek o wcześniejszą emeryturę.

Jeśli do końca listopada, to dostanie za ten miesiąc: świadczenie przedemerytalne za okres od 1 do 28 listopada i wcześniejszą emeryturę za okres od 29 do 30 listopada.

Jeśli złoży wniosek później, np. w grudniu, to za listopad dostanie świadczenie przedemerytalne, a wcześniejszą emeryturę od 1 grudnia. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego powstaje z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków – przy wcześniejszej emeryturze chodzi nie tylko o osiągnięcie wieku, ale i o złożenie wniosku. ZUS wypłaca je, poczynając od dnia powstania tego prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym ubezpieczony zgłosi wniosek. Wynika to z art. 100 i 129 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link]. Stosuje się tu także art. 4 ust. 1 pkt 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173726]ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych[/link]. Mówi, że prawo do nich ustaje w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury.

Inaczej by było, gdyby chodziło nie o wcześniejszą emeryturę, ale o nabywaną w powszechnym wieku emerytalnym. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych prawo do nich ustaje z dniem osiągnięcia 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę. ZUS przyznaje wtedy emeryturę z urzędu – nie trzeba składać wniosku. Jeśli zatem kobieta ukończy 60 lat np. 15 listopada, to za okres od 1 do 14 listopada przysługuje świadczenie przedemerytalne, a za okres od 15 listopada – emerytura.