Takie zmiany wynikają z nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182545]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link], nad którą prace zakończył parlament.

Po wejściu nowych przepisów w życie osoba, która otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności, będzie miała trzy miesiące na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego. Jeśli zmieści się w tym terminie, otrzyma to świadczenie od momentu uznania jej za osobę niepełnosprawną. Gdy zaś taka osoba pobierała już zasiłek pielęgnacyjny, a upłynął okres ważności poprzedniego orzeczenia o niepełnosprawności, będzie miała miesiąc na złożenie wniosku o wydanie kolejnego. Świadczenie pielęgnacyjne dostanie za cały okres starania o nowe orzeczenie – jeśli oczywiście zostanie ono wydane.

[b]Te zmiany to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. (sygn. P 28/07).[/b] Zakwestionował on przepisy, według których osoba ubiegająca się o ten zasiłek nie otrzymywała świadczenia za okres przed złożeniem wniosku.

Nowelizacja powędruje teraz do prezydenta. Wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem kilku przepisów, które nabiorą mocy 1 stycznia 2009 r. Jest to np. zakaz wypłaty becikowego osobie, która dostała już takie świadczenie za granicą, a umowy o zabezpieczeniu społecznym łączące Polskę z tym państwem nie przewidują pobierania tego świadczenia w obu krajach.