Kolejna odsłona reformy emerytalnej ujrzała światło dzienne. 10 kwietnia na stronach resortu pracy pojawił się drugi projekt ustawy emerytalnej podwyższającej wiek emerytalny.
Kto wcześniej odpocznie
Zgodnie z zapowiedziami w nowym projekcie znalazł się przepis uprawniający do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem 67 roku życia. Z możliwości tej będzie mogła skorzystać 62-letnia kobieta legitymująca się co najmniej 35-letnim okresem składkowym i nieskładkowym i 65-letni mężczyzna mający uzbierany co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy. Jednak świadczenie które mogliby pobierać wynosić będzie jedynie 50% pełnej emerytury, a więc tej jaką by pobierali gdyby dotrwali w zatrudnieniu do pełnego wieku emerytalnego. Ten, będzie stopniowo windowany w górę - co cztery miesiące będzie podwyższany o miesiąc. Pierwszy rocznik mężczyzn, który będzie pracował do 67 lat, to 1953. Dostaną świadczenia w 2020 r. Natomiast pierwszym rocznikiem kobiet, który przejdzie na emeryturę o pełne siedem lat później niż obecnie, będzie 1973 (dotyczy to pań urodzonych po 30 września). Zakończą one swoją aktywność zawodową w 2040 r.
Częściowa niższa niż minimalna
Wypłata częściowej emerytury nie będzie powiązana ani z koniecznością rozwiązania umowy o pracę, ani z wysokością uzyskiwanych przychodów z pracy zarobkowej. Do częściowej emerytury nie będzie miał zastosowania art 103a ustawy emerytalnej. Jednak taki częściowy emeryt być może będzie przymuszony do dalszej aktywności zawodowej. A to dlatego, że 50 -procentowe świadczenie nie będzie podwyższane do kwoty najniższej emerytury. Zatem jeśli połowa zgromadzonego kapitału składkowego nie będzie wystarczająca do pobierania świadczenia w kwocie równej najniższej wysokości pełnej emerytury to wypłacana częściowa emerytura nie wystarczy na życie i zmusi do szukania alternatywnego źródła dochodu. Tak więc dla osób przez wiele lat pracujących na częściowych etatach za najniższą krajową będzie to martwe prawo. By przeżyć będą pracować dalej.
Pieniądze będą pracować
Pocieszeniem jest to, że po przyznaniu emerytury częściowej nadal będą waloryzowane kwoty składek i kapitału początkowego zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS aż do ustalenia prawa do pełnej emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jednak podstawa obliczenia pełnej emerytury będzie pomniejszona o kwoty wypłaconego świadczenia częściowego.
Dłużej dla Temidy
Obecnie sędziowie i prokuratorzy przechodzą na swój wniosek w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do uposażenia, po ukończeniu 55 lat przez kobietę (60 przez mężczyznę), jeżeli przepracowała na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat. Po zmianach z tego przywileju będzie mógł skorzystać ten, kto warunki te spełni do 31 grudnia 2017 r.