Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, zdaniem rzecznika praw obywatelskich, nie rozwiązuje skutecznie problemów związanych ze świadczeniem pielęgnacyjnym oraz specjalnym zasiłkiem opiekuńczym.

Prawo do pomocy ma być wciąż uzależnione od istnienia między sprawującą opiekę i wymagającą opieki obowiązku alimentacyjnego. Tak np. świadczenia nie dostanie bratanek opiekujący się 85-letnią bezdzietną ciotką.

Drugi problem dotyczy zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego z prawem do dodatku do zasiłku rodzinnego w trakcie urlopu wychowawczego. Gdy mąż sprawuje opiekę nad matką i z tego tytułu otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, jego żona przebywająca na urlopie wychowawczym nie będzie miała prawa uzyskania dodatku do zasiłku.

Trzecia kwestia, która budzi wątpliwości rzecznika, to ograniczenie prawa pobierania świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego tylko do jednej osoby w rodzinie. Np. jeżeli ojciec uzyskuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, jego żona nie będzie mogła ubiegać się o prawo do świadczenia z racji opieki nad niepełnosprawną matką, mieszkającą oddzielnie.

Dlatego rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z prośbą o zmianę projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.