Kodeks pracy do umów o charakterze czasowym zalicza umowy: na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na zastępstwo. Z punktu widzenia pracownika umowa na czas określony jest najlepsza ze wszystkich dostępnych umów czasowych.
Wady i zalety
Umowy terminowe są preferowane przez pracodawców. Cenią oni możliwość ich szybkiego rozwiązania (jeśli przewidzieli to w umowie) i ograniczone możliwości odwołania się pracownika od ich wypowiedzenia. Zaletą z punktu widzenia szefa jest także brak obowiązku uzasadniania wymówienia.
Wadą z perspektywy pracownika oczywiście jest to, że czasowa umowa gwarantuje mniejszą stabilizację zatrudnienia niż w przypadku umów bezterminowych. Niestety, podwładny ma ograniczoną możliwość zakwestionowania wypowiedzenia umowy terminowej – jedynie do uchybień pracodawcy natury formalnej.
Z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania takiej umowy poszkodowany czasowy etatowiec może ubiegać się jedynie o odszkodowanie. Wobec braku obowiązku wskazywania przyczyny wypowiedzenia umowy terminowej przez szefa to pracownik w sądzie musi wykazać, że nie leżała ona po jego stronie.
10 lat to za dużo
Umowa na czas określony może być zawarta na kilka dni albo wiązać strony na kilka lat. Jednak długoterminowy angaż może rodzić przypuszczenie, że jest to umowa zawarta dla pozoru, ukrywająca bezterminowe zatrudnienie.