Od początku tego roku do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi od emerytów, którym ZUS odmówił korzystnego przeliczenia emerytury.
– Z naszych szacunków wynika, że emeryci stracili od kilku do kilkunastu złotych na ostatniej nowelizacji przepisów – mówi Lesław Nawacki, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. – Zmiana sposobu przeliczania emerytury powinna jednak zostać przeprowadzona z zachowaniem praw nabytych pod rządami poprzednich przepisów.
Postępowanie wszczęte przez rzecznika może się skończyć wnioskiem do TK
Chodzi o przemyconą w ustawie podnoszącej do 67 lat wiek emerytalny (DzU z 6 czerwca 2012 r. poz. 637) zmianę zasad obliczania świadczeń osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które dostały wcześniejszą emeryturę obliczoną na postawie starych zasad, czyli kwoty bazowej i okresów składkowych i nieskładkowych. Do końca 2012 r. bez żadnego wysiłku po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego mogły zyskać nawet kilkaset złotych, jeśli złożyły wniosek o obliczenie świadczenia na nowych zasadach, czyli przez podzielenie składek zebranych na ich koncie emerytalnym w ZUS przez wskaźnik dalszego trwania życia. Od początku tego roku ZUS, zanim obliczy emeryturę takiej osobie z nowego systemu, najpierw potrąci z jej konta kwoty wypłaconego dotychczas świadczenia. Praktycznie nie ma już szans na podwyżkę emerytury w ten sposób.
Problem w tym, że z tej możliwości skorzystali wyłącznie emeryci, którzy wnioski złożyli do końca 2012 r. Mogło ją stracić nawet kilkaset tysięcy osób, które przed 2009 r. przeszły na wcześniejsze emerytury i niedługo osiągną powszechny wiek emerytalny.