Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłowie zapoznali się z przygotowaniami do wydatkowania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014–2020.
– W tym okresie Polska dostanie z EFS prawie 11,4 mld euro, które zostaną spożytkowane nie tylko na pomoc dla bezrobotnych czy osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje – tłumaczył Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego. – Z tej kwoty 28 proc. zostanie wydanych w ramach krajowego programu operacyjnego „Wiedza, edukacja, rozwój" (POWER), a pozostałe środki na poziomie regionalnym.
Komisja Europejska wymaga od nas szczególnego wsparcia dla najmłodszych bezrobotnych – w wieku od 15 do 24 lat. Przewidziano więc dla nich specjalną pulę pieniędzy – ok. 400 mln euro, które mają zostać wydane w ciągu najbliższych dwóch lat (2014–2015) na wszelkie możliwe formy wspierania ich w poszukiwaniu zatrudnienia. Pomoc będzie jednak skierowana do regionów, w których bezrobocie osób w tym wieku przekracza 25 proc. Według danych Eurostatu na koniec 2012 r. to kryterium spełnia dziesięć polskich województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.
– Tak wyznaczone granice wieku powodują, że z tego wsparcia nie będą mogli korzystać absolwenci studiów – zauważyła Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Jak się okazało, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego negocjuje z Komisją Europejską podniesienie wieku uprawnionych do wsparcia do 29. roku życia. Decyzja w tej sprawie zapadnie do końca listopada.