Działanie rzecznika jest konsekwencją informacji napływających od rodziców ubiegających się o zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Autorzy listów skarżą się na wątpliwości, jakie rodzi wykładnia art. 10 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, sprowadzające się do kwestii czy w przypadku urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka dodatek ów należy się w wymiarze iloczynu kwoty dodatku i liczby urodzonych dzieci.

Wątpliwości w wykładni ujawniły się przede wszystkim w orzecznictwie sądów administracyjnych, rozpoznających skargi od orzeczeń wydawanych przez organy administracji, tj. jedne sądy utrzymują pogląd, że wymiar dodatku jest niezależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi aktualnie 400 zł, inne zaś dopuszczają, by wymiar dodatku stanowił wielokrotność tej kwoty, zależną od liczby urodzonych dzieci.

Opisane rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych mają zostać rozstrzygnięte uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I OPS 15/13).

W trosce o niezwłoczne rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego istotnego dla rodziców wieloraczków, wywołującego poczucie nierówności w prawie oraz przekonanie, że w demokratycznym państwie prawnym stanowione są niejasne przepisy, rzecznik zwrócił się do prezesa NSA o dołożenie starań, by uchwała została podjęta w terminie najwcześniejszym z możliwych, gdyż stan niepewności w zakresie uprawnień do zasiłku rodzinnego i dodatków, przysługujących rodzicom wieloraczków, jest niewskazany i społecznie nieaprobowany.