Dłuższe wypowiedzenia
Mam wątpliwości, jakie stosować okresy wypowiedzenia z pracownikami zatrudnionymi na umowach na czas określony. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził ostatnio, że polskie przepisy przewidują zbyt krótki okres wypowiedzenia. Czy mam w takim razie stosować takie jak przy umowach na czas nieokreślony?
Nowelizacja przepisów kodeksu pracy jest dopiero przygotowywana, więc formalnie przy wypowiadaniu umów na czas określony dłuższych niż sześć miesięcy nadal stosuje się dwutygodniowy okres wypowiedzenia, o ile strony tak postanowiły przy zawieraniu umowy. Zgodnie bowiem z art. 33 kodeksu pracy przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wskazuje, że nasze przepisy mogą być niezgodne z unijnymi regulacjami zakazującymi dyskryminowania osób zatrudnionych na umowach o pracę na czas określony, jednak do czasu wprowadzenia zmian obowiązują przepisy kodeksu pracy.
Zostać czy odejść
Od czterech lat pracuję jako recepcjonistka w jednym z banków. Moja przełożona poinformowała mnie ostatnio, że pracownicy najniższego szczebla, w tym i ja, mają dostać wypowiedzenia zmniejszające wymiar czasu pracy do jednej trzeciej etatu. Na pozostałe 2/3 mamy zostać zatrudnieni przez zewnętrzną firmę, ale nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach. Jak mam się zachować?
Zgodnie z art. 42 § 3 kodeksu pracy na podjęcie decyzji, czy przyjąć wypowiedzenie zmieniające jest czas do połowy okresu wypowiedzenia. Odmowa powoduje, że umowa po jego upływie rozwiąże się. W takiej sytuacji pracownik ma prawo żądać odprawy w związku ze zwolnieniem z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Jeśli przyjmie pani nowe warunki zatrudnienia, po okresie wypowiedzenia wymiar etatu, a co za tym idzie i wynagrodzenie zostaną zmniejszone do jednej trzeciej. Wątpliwe jest jednak, na jakich zasadach nastąpi zatrudnienie przez tę zewnętrzną firmę. W razie wątpliwości, czy ten proces przebiega zgodnie z prawem, warto zwrócić się do najbliższego okręgowego inspektoratu pracy z prośbą o kontrolę. Takie zgłoszenie może zostać złożone przez pracownika z zastrzeżeniem jego danych w tajemnicy. Przed wezwaniem inspektorów PIP trzeba jednak poczekać na złożenie przez pracodawcę wypowiedzenia czy określenie zasad nowego zatrudnienia. Takie dokumenty są niezbędne jako punkt odniesienia dla kontroli.
Wypowiedzenie bez wynagrodzenia
Pracownik po badaniach okresowych ze względu na zły stan zdrowia nie został dopuszczony do pracy na dotychczasowym stanowisku. Firma nie ma możliwości stworzenia dla niego nowego stanowiska. Czy mamy obowiązek płacić mu wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia?