Na pytania odpowiada Marek ?Wójciak, okręgowy inspektor pracy ?w Olsztynie
Weekendowy wypad z pracy
Pracownik zatrudniony normalnie od godz. 7 do 15 w ostatni weekend wyjechał jako kierowca w delegację trwającą od godz. 5 do 19.30. W poniedziałek dostał cały dzień wolnego, zostało jednak 6,5 godziny do oddania. Jakie wynagrodzenie należy mu się z tytułu tej dodatkowej pracy?
Skoro pracownik normalnie zaczyna pracę od 7 rano, to praca w sobotę pomiędzy 5 a 19.30 odbywała się w poprzedniej dobie pracowniczej. Godziny te należałoby potraktować jako przekroczenie dobowej normy czasu, zatem za pierwszą godzinę pracy – wykonywanej w porze nocnej – należy się 100 proc. dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, a za drugą godzinę 50-proc. dodatek. Za pracę w porze nocnej należałoby za jedną godzinę wypłacić 20-proc. dodatek. Za pozostałe 4,5 godziny należy się 50- -proc. dodatek za przekroczenie dobowej ośmiogodzinnej normy pracy.
Ile pracy w Holandii
Wyjechaliśmy do Holandii przez agencję pośrednictwa pracy. W umowach mamy zagwarantowane 120–160 godzin pracy. Przez pierwsze dwa tygodnie wypracowaliśmy tylko 43 godziny. Boję się, że nie wystarczy nam na opłaty. Czy możemy się domagać wypłaty za gwarantowane godziny pracy?
Skoro umowa o pracę w Holandii została zawarta z polską agencją pośrednictwa pracy, to będą do niej miały zastosowanie polskie przepisy. Choć wymiar czasu pracy nie został określony precyzyjnie, możemy przyjąć, że wynosi 120 godzin. Po przepracowaniu mniejszej liczby godzin zgodnie z art. 81 kodeksu pracy pracownicy mogą się domagać wynagrodzenia za czas przestoju. Wynosi 60 proc. stawki za każdą godzinę bez zajęcia. Ponadto firma musi wyrównać pensję, gdy będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.