Jeśli pracownik, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jeszcze przed „zapisaniem” go do PPK, złoży wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, a w przypadku osoby, która w międzyczasie ukończyła 55 lat - wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, podmiot zatrudniający będzie zobowiązany do zawarcia dla tego pracownika umowy o prowadzenie PPK niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedniego wniosku – oczywiście, o ile pracownik ten ma okres zatrudnienia potrzebny dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK (umowę tę można zawrzeć najwcześniej po upływie 14 dni zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni zatrudnienia).
Czytaj więcej
Do 15 kwietnia na konta PPK trafi roczna dopłata od państwa. Jest ona wypłacana uczestnikom Praco...
Pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać obliczone i pobrane od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK i przekazane do instytucji finansowej do 15 dnia następnego miesiąca.
Przykład
Spółka zatrudniła pracownika (30 lat) 2 stycznia br., ale od razu po zawarciu z nim umowy o pracę pracownik złożył spółce deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, w związku z czym nie został „zapisany” do tego programu (czyli nie została zawarta - w jego imieniu i na jego rzecz - umowa o prowadzenie PPK). W dniu 29 kwietnia pracownik zmienił zdanie i złożył spółce wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wynagrodzenie w spółce jest wypłacane do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje. W rozpatrywanym przypadku spółka powinna niezwłocznie zawrzeć w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK – tak, aby już od wynagrodzenia za kwiecień, wypłaconego w maju, zostały naliczone i pobrane wpłaty do PPK (po obliczeniu i pobraniu tych wpłat, spółka ma czas na ich dokonanie, czyli przekazanie do instytucji finansowej, do 16 czerwca br. - 15 czerwca to niedziela).
Złożenie wniosku przez uczestnika PPK
Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownik - będący uczestnikiem PPK - złożył deklarację o rezygnacji, a następnie wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. W takim przypadku złożenie przez niego wniosku o dokonywanie wpłat do PPK (taki wniosek składa również uczestnik PPK w wieku 55+) oznacza dla pracodawcy obowiązek obliczenia i pobrania wpłat do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi po złożeniu wskazanego wyżej wniosku.