Płaca minimalna znowu w górę. Tyle zarobimy od 1 stycznia 2025 r.?

Rząd proponuje, aby od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 4626 zł.

Aktualizacja: 14.06.2024 06:11 Publikacja: 13.06.2024 13:47

Tylko co piąty pracownik z powodzeniem zawalczył o podwyżkę

Tylko co piąty pracownik z powodzeniem zawalczył o podwyżkę

Foto: Adobe Stock

W przyszłym roku wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – od 1 stycznia wynosiłaby 30,20 zł.

Jednocześnie rząd proponuje wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 roku o wskaźnik 4,1 proc.

Z kolei zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku widzi na ustawowym poziomie, który wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku.

Płaca minimalna: rozbieżne oczekiwania pracodawców i związkowców

Przypomnijmy, że już jakiś czas temu w Radzie Dialogu Społecznego ruszyły coroczne negocjacje płacowe. Jak informowaliśmy w „RZ” pracodawcy i związkowcy przygotowali swoje propozycje w sprawie wysokości pensji minimalnej na przyszły rok, podwyżek w budżetówce i waloryzacji świadczeń. Różnią się one od propozycji rządowej.

I tak, w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę strona pracodawców opowiada się za jego zamrożeniem w przyszłym roku. W efekcie miałoby ono wynosić 4300 zł, czyli tyle, ile będzie wynosić od lipca 2024 r.

Strona pracodawców przedstawiła też propozycję dotyczącą wysokości płac w budżetówce. Proponuje, aby wskaźnik wzrostu funduszu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej został ukształtowany w 2025 r. na poziomie 7,9 proc.

Jak co roku negocjacje partnerów społecznych obejmują również kwestię waloryzacji rent i emerytur.

Czytaj więcej

Firmy liczą na zamrożenie minimalnego wynagrodzenia

W tym roku pracodawcy proponują ukształtowanie go zgodnie z gwarancją ustawową, tj. w oparciu o dynamikę wskaźnika inflacji w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonego o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Oczekiwania związków są jeszcze inne. Zgodnie z ich wspólnym stanowiskiem, minimalne wynagrodzenie za pracę musi wzrosnąć o 8,14 proc., tj. o 350 zł (czyli do 4 650 zł). Z kolei podwyżka wynagrodzeń w budżetówce powinna ich zdaniem w 2025 r. wynosić nie mniej niż 15 proc. Natomiast w kwestii wskaźnika waloryzacji emerytur i rent związki chcą, aby wynosił on nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2024 r., zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnej płacy w 2024 r.

Kwota minimalnej pensji wiąże rząd

Rządowa propozycja podwyżki minimalnego wynagrodzenia trafi teraz do negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego. Jeśli rząd, pracodawcy i związki zawodowe się nie porozumieją, to ten pierwszy samodzielnie ustali ostatecznie kwotę przyszłorocznej minimalnej pensji (do 15 września 2024 r.). Nie będzie mogła być ona niższa niż dziś przedstawiona propozycja, czyli 4 626 zł. Pewne jest już więc, że najniższa pensja wzrośnie od przyszłego roku co najmniej do takiej kwoty. 

Czytaj więcej

Płaca minimalna w 2025 r. Pracodawcy nie chcą już żadnej podwyżki

W przyszłym roku wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – od 1 stycznia wynosiłaby 30,20 zł.

Jednocześnie rząd proponuje wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 roku o wskaźnik 4,1 proc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?