Tak wynika z ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, uchwalonej przez Sejm. Miesięczną wysokość kapitału wskażą matka albo ojciec we wniosku o ustalenie prawa do kapitału. Miesięczna wysokość, w jakiej ma być wypłacany kapitał, będzie mogła zostać zmieniona na wniosek rodziców. Taką decyzję będzie można jednak podjąć tylko raz. Nowe świadczenie ma być wypłacane już od stycznia.
Rodzinny kapitał opiekuńczy ma przysługiwać bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Świadczenie to będzie nieopodatkowane i niewliczane do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do innych świadczeń.
Czytaj więcej
Od stycznia będzie przyznawane kolejne 500 zł na dziecko, a od kwietnia – dofinansowywanie do żłobka lub klubu dziecięcego.
Realizacją rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania tego świadczenia i jego wypłatą, zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada całkowitą cyfryzację tego procesu.
Nowelizacja zwiększa też wsparcie systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Wprowadza dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł.