Od tego roku ubezpieczeni mogą przechodzić na emerytury pomostowe. Świadczenie to ustala się w ten sposób, że podstawę obliczenia emerytury (czyli sumę składek z uwzględnieniem ich waloryzacji i zwaloryzowanego kapitału początkowego) dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, określone według obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablicy średniego dalszego trwania życia. Nieważne, ile faktycznie ma lat osoba, która przechodzi na pomostówkę.
[srodtytul]Potem dorabia[/srodtytul]
Jeżeli korzystający z niej pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, to przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury składki na ubezpieczenie emerytalne, zgromadzone na jego koncie w ZUS, zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22. Jest to stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS. Traktuje się więc przechodzącego na pomostówkę tak, jakby nie należał do OFE i cała jego składka emerytalna pozostała w ZUS.
Osoba, która otrzymała emeryturę pomostową, może dalej pracować. Stosuje się w takim wypadku ogólne zasady dotyczące wcześniejszych emerytów, tzn. to, czy świadczenie zostanie zawieszone, czy zmniejszone, zależy od kwoty dodatkowego przychodu. Z jednym wyjątkiem: gdyby wykonywana dodatkowa praca odbywała się w szczególnych warunkach lub charakterze, to pomostówka będzie zawieszona bez względu na wysokość dodatkowych przychodów.
Zatrudnienie powoduje, że na koncie dorabiającego zbierają się kolejne składki. W związku z tym może wystąpić o przeliczenie emerytury pomostowej na podstawie art. 108 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (stosuje się go odpowiednio w związku z art. 14 ust. 4 [link=hhttp://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0E4098AA0C6356DDD9FFDCF71786415F?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link]). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę, zainteresowany podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, to wysokość świadczenia ulega ponownemu ustaleniu.