- praca była wykonywana w okresie, w którym prawo do emerytury/renty było zawieszone na wniosek samego zainteresowanego (art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej) albo
- w związku z osiąganiem przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub
- z uwagi na kontynuowanie – w przypadku przyznania emerytury – zatrudnienia u tego samego pracodawcy co przed przejściem na emeryturę (dotyczy to tylko emerytur przyznanych do końca 2008 r.).
Taki sposób rozliczenia przychodu stosuje się tylko wówczas, gdy jest on dla emeryta (rencisty) korzystniejszy od rozliczenia na zasadach ogólnych, tj. od uznania, że przychód ten należy przypisać do miesiąca, w którym został osiągnięty.
[srodtytul]Zlecenie lub dzieło[/srodtytul]
Jeżeli z pracownikiem-emerytem została zawarta dodatkowo umowa-zlecenie lub o dzieło, to wówczas pracodawca, wypisując zaświadczenie do ZUS, łączy przychód z umowy o pracę z przychodem z umowy cywilnej. Zbieg takich umów oznacza bowiem obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od całości przychodu, tj. sumy wynagrodzenia z etatu oraz z tytułu zadań zleconych lub wykonania dzieła.
[b]Pracownikiem jest bowiem nie tylko osoba pozostająca w stosunku pracy, ale także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług[/b], do której zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksem cywilnym[/link] stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (art. 8 ust. 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=493DCA41F06C924AE1CA7C4E9E24D41D?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link]).
[ramka][b]Uwzględnij zasiłki[/b]
W łącznej kwocie przychodów trzeba ująć wypłacone pracownikowi-emerytowi zasiłki:
chorobowe, macierzyńskie i opiekuńcze, oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Są to także przychody, z których należy rozliczyć się z ZUS, mimo że nie wchodzą do podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowej. [/ramka]