Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Wprowadzenie od tego roku zmian zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego spowodowało nieporozumienia co do tego, komu ono przysługuje (o niektórych pisaliśmy 11 lutego br. w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/211953,432172_Chory_nie_moze_byc_zonaty.html]"Chory nie może być żonaty"[/link]).
[srodtytul]Komu przysługuje[/srodtytul]
Głównie wynikają one z tego, że poszerzono krąg uprawnionych do tego świadczenia, ale nie zmieniono przesłanek negatywnych, które powodują, że się ono nie należy. Kiedyś przysługiwało ono tylko rodzicowi z tytułu rezygnacji z pracy i opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Teraz – także gdy chodzi o innych krewnych.
Tymczasem przeszkodą w uzyskaniu świadczenia było i jest to, że osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko (art. 17 ust. 5 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7A7496E921C6C7F3CEF14A543A52A7E0?id=182545]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link]), i to, że osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego albo świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie (art. 17 ust. 5 pkt 4).