Prezydent podpisał właśnie ustawę z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Parlament bardzo szybko zmienił zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy dyskryminujące mężczyzn w przechodzeniu na emeryturę. Jesienią ubiegłego roku Trybunał uznał, że niezgodne z konstytucją jest to, iż prawo do emerytury ma 55-letnia kobieta z 30-letnim stażem, a nie ma go 60-letni mężczyzna z 35-letnim stażem. Sędziowie dali parlamentowi rok na zmianę niekonstytucyjnego rozwiązania. Szybkie tempo pracy nad nowelizacją ustawy sprawiło, że już w maju będzie podstawa prawna do skutecznego ubiegania się o świadczenie dla około 85 tys. mężczyzn, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Ustawodawca postanowił, że nowe przepisy wejdą w ciągu 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Szybkie jej ogłoszenie sprawi, iż zacznie obowiązywać nawet na początku maja.
Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mogli składać mężczyźni urodzeni w latach 1944 – 1948 posiadający co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy. Jeśli ustawa zostanie w przyszłym tygodniu opublikowana w Dzienniku Ustaw, zacznie obowiązywać na początku maja.
Jeżeli osoby uprawnione złożą wnioski do ZUS w maju, ustali on im prawo do świadczenia od 1 maja. Pierwszą emeryturę otrzymają zatem za ten miesiąc. Przypominamy, że mężczyźni, którzy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego złożyli wnioski o wcześniejszą emeryturę, a one zostały rozpatrzone negatywnie, będą musieli złożyć je ponownie.