Obowiązek zawiadomienia organu rentowego o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej, podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu ustawa emerytalna nakłada wyłącznie na emerytów pobierających wcześniejszą emeryturę.
Obowiązek taki nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli przed podjęciem działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni.
Osoby po raz pierwszy ubiegające się o emeryturę stosowną informację zawierają we wniosku o świadczenie (formularz ZUS – Rp 1 – część V pkt 8). Natomiast osoby podejmujące dodatkową pracę zarobkową, a już uprawnione do świadczeń, zobowiązane są do przesłania ZUS stosownej informacji, na formularzu ZUS Rw-73 lub też w inny sposób. Istotne jest, aby z zawiadomienia tego wynikało, od kiedy została podjęta praca i jaka jest wysokość przychodu.
Dodatkowo każdy emeryt po upływie roku kalendarzowego, w którym prowadził działalność podlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, zobowiązany jest do nadesłania oświadczenia o wysokości przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym (formularz ZUS Rw-73). Oświadczenie to należy nadsyłać po zakończeniu roku, w terminie do ostatniego dnia lutego.
Przepisy nie ustalają terminu, w jakim emeryt musi zawiadomić organ rentowy o zmianie wysokości przychodu w trakcie roku kalendarzowego, powodującego zmniejszenie lub zwiększenie świadczenia emerytalnego albo zawieszenie prawa do emerytury. Nakładają jedynie na emeryta coroczny obowiązek zawiadomienia organu rentowego o wysokości osiągniętego przychodu w danym roku kalendarzowym.