[b]W czerwcu 2008 r. złożyłam wniosek o zaliczenie mojego syna do osób niepełnosprawnych. 26 sierpnia 2008 r. syn otrzymał orzeczenie. W związku z tym, że było to pierwsze orzeczenie, wniosek o zasiłek pielęgnacyjny do urzędu gminy złożyłam 9 września. Wydawało mi się, że bezpodstawne będzie ubieganie się o zasiłek, jeżeli mój syn nie miał jeszcze orzeczenia.
Zasiłek przyznano od września 2008 r. Odwołałam się od decyzji powołując się na wyrok TK, niestety podobno bezpodstawnie.
Czy obecnie, powołując się na nowelizację ustawy o zasiłkach rodzinnych, mogę ubiegać się o wypłatę zasiłku za czerwiec, lipiec i sierpień 2008 r. i ewentualnie do kogo się z tym zwrócić ? Czuję się oszukana, ponieważ nikt z urzędników nie udzielił mi żadnych informacji.[/b]
Ogólna zasada jest taka, że prawo do świadczeń rodzinnych ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego (art. 24 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6C15FCC8704A83DBD7BAF5DD53EA02A?id=182545]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link]).
Od 2 stycznia 2009 r. obowiązuje przepis, który mówi, że jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, to prawo do niego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności (art. 24 ust. 2a ustawy).