Reklama
Rozwiń

Emerytury i renty 2012: w marcu wzrosną świadczenia z ZUS

Tegoroczna marcowa podwyżka będzie zupełnie nietypowa. Świadczenia nie zwaloryzuje tak jak dotychczas procentowy wskaźnik, ale jednakowa dla wszystkich kwota. Wyniesie ona 71 zł

Aktualizacja: 12.02.2012 09:16 Publikacja: 08.02.2012 07:35

Emerytury i renty 2012: w marcu wzrosną świadczenia z ZUS

Foto: ROL

Kwotowa waloryzacja będzie dotyczyć emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z ZUS, tj. 4,95 mln emerytów, 1,15 mln osób otrzymujących renty z tytułu niezdolności do pracy oraz 1,26 mln osób otrzymujących renty rodzinne.

Dla kogo więcej

Wzrosną też świadczenia:

- 253 tys. osób otrzymujących z ZUS renty socjalne,

- 149 tys. osób otrzymujących z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne,

- 1,33 mln osób otrzymujących emerytury i renty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Na podwyżki może również liczyć 350 tys. świadczeniobiorców tzw. służb mundurowych, tj.:

- żołnierzy i ich rodzin, którzy pobierają świadczenia w Wojskowym Biurze Emerytalnym Ministerstwa Obrony Narodowej,

- funkcjonariuszy i ich rodzin (m.in. funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej), którzy pobierają świadczenia z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,

- funkcjonariuszy Służby Więziennej i ich rodzin pobierających świadczenia w Biurze Emerytalnym Służby Więziennej podległemu Ministerstwu Sprawiedliwości.

Podwyżki obejmą też osoby, które otrzymują nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe czy renty strukturalne.

W sumie na wyższe świadczenia może liczyć prawie 9,5 mln osób. Dostaną one w marcu, we własnych terminach płatności, 71 zł więcej.

Kto zyska, kto straci

Taki sposób podwyższenia świadczeń oznacza, że ponadprzeciętnie dużo (procentowo) otrzymają osoby, które z ZUS czy KRUS dostają mniej. Inaczej będzie z tymi, którzy otrzymują więcej. Rząd w uzasadnieniu do ustawy wskazuje, że na waloryzacji kwotowej zyska 53 proc. emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wszystkie osoby otrzymujące zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, oraz świadczeniobiorcy KRUS. Stracą natomiast pozostałe osoby otrzymujące świadczenia z ZUS, prawie wszyscy emeryci i renciści Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Generalnie o "wygranej" mogą mówić te osoby, których świadczenia wynoszą obecnie do 1480 zł miesięcznie.

Dostaną więcej, niż gdyby zachowano dotychczasowy mechanizm podwyżek. Inaczej będzie z osobami, których świadczenia są wyższe. One na tegorocznej podwyżce realnie stracą, czyli ich świadczenia wzrosną poniżej poziomu inflacji.

Szansa na wyrównanie

Prezydent Bronisław Komorowski, mimo że podpisał ustawę przewidującą w tym roku kwotową waloryzację świadczeń, zapowiedział skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, który wielokrotnie stwierdzał, że waloryzacja służy temu, aby świadczenia zachowały realną wartość, można się spodziewać, że sędziowie orzekną o niezgodności nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z konstytucją.

Wtedy Trybunał może nakazać ustawodawcy, aby sam dokonał wyrównań – tak by osoby otrzymujące świadczenia, które w tym roku nie wzrosną przynajmniej o ubiegłoroczny wskaźnik inflacji (wyniosła ona w 2011 roku dla gospodarstw emerytów i rencistów 4,8 proc.), otrzymały rekompensatę. W takim scenariuszu odszkodowania dostanie około 3 mln osób.

Kwotowa waloryzacja będzie dotyczyć emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z ZUS, tj. 4,95 mln emerytów, 1,15 mln osób otrzymujących renty z tytułu niezdolności do pracy oraz 1,26 mln osób otrzymujących renty rodzinne.

Dla kogo więcej

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono