Kiedy pracownik otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia ze skutkiem na wcześniejsze miesiące, ma prawo do wyrównania pensji. Jeśli w tym czasie otrzymał świadczenie za czas niezdolności do pracy, zwykle zachodzi konieczność przeliczenia jego podstawy wymiaru i dopłaty.
Zwiększenie wynagrodzenia nie powoduje jednak skrócenia okresu, z którego ustala się podstawę wymiaru świadczenia, by przyjąć pensję tylko po podwyżce. Zasiłek trzeba liczyć na ogólnych zasadach, przyjmując przychód w odpowiedniej wysokości należnej za konkretnych 12 miesięcy kalendarzowych, tj. przed i po podwyżce.
- Pracownik pobierał zasiłek opiekuńczy od 20 do 28 grudnia 2011 r. oraz wynagrodzenie chorobowe od 30 marca do 10 kwietnia br. Natomiast pracownica 27 marca br. urodziła dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W kwietniu br. wypłacimy pracownikom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia br. Czy wpłynie ona na wysokość świadczeń, które wypłacamy zatrudnionym? Czy mamy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków i je wyrównać?
– pyta czytelnik.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym stał się niezdolny do pracy.