Rząd przyjął w końcu projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie 50 zawodów. Wprowadza on zmiany w ponad 20 ustawach.
Resort sprawiedliwości we współpracy z pozostałymi ministerstwami przygotował również projekty przepisów wykonawczych. W sumie blisko 40 rozporządzeń. W nich doprecyzowane zostały zmiany wynikające z ustawy deregulacyjnej.
Projekt ustawy do prawniczych egzaminów zawodowych dopuszcza legislatorów mogących wykazać się praktyką w tworzeniu aktów prawa. Tworzy też instytucję „notariusza powołanego na trzy lata" dla osób, którym po zdaniu egzaminu zawodowego nie udało się znaleźć kancelarii notarialnej, w której mogłyby odbyć asesurę (więcej w artykule "Największe zmiany czekają aplikantów notarialnych").
Najwięcej zastrzeżeń do zmian ma branża ochroniarska. Deregulacja przewiduje wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia OC firm ochroniarskich od następstw szkód spowodowanych przez pracowników. Zdaniem Michała Kulczyckiego z NSZZ „Solidarność" spowoduje to odchodzenie od zatrudniania ochroniarzy na etatach (więcej w artykule "Polisy zaszkodzą ochroniarzom").
Dla zarządców i pośredników nieruchomości też szykuje się rewolucja. Nie będą musieli odbywać praktyk ani uzyskiwać licencji. Wystarczy, że zakończą edukację na etapie gimnazjum i uzyskają wpis do rejestru ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Obecna opłata 400 zł za postępowania kwalifikacyjne zostanie zastąpiona opłatą za wpis do 200 zł.