Pani Aldona jest bezrobotna. Chce wyjechać za granicę, by pobierać tam zasiłki, do czego w Polsce nie miała prawa, i ewentualnie znaleźć pracę. Na jaki zasiłek mogę liczyć za granicą i jak długo mogę tam przebywać? – pyta czytelniczka.
Prawo unijne nie gwarantuje każdej osobie, która nie ma pracy, wypłaty zasiłku. Wcześniej konieczne jest uzyskanie prawa do zasiłku na podstawie obowiązujących przepisów. Najczęściej trzeba pracować w danym państwie i opłacać składki na fundusze, których celem jest łagodzenie skutków bezrobocia, zarejestrować się w urzędzie oraz aktywnie poszukiwać pracy.
Przed wyjazdem warto sprawdzić, kiedy dostanie się świadczenie
Prawo unijne przewiduje również ograniczenia związane z samym pobytem. Nie ma przeszkód w przebywaniu w innym państwie członkowskim do trzech miesięcy – dopóki obywatel Unii Europejskiej nie stanie się nieracjonalnym obciążeniem dla systemu pomocy społecznej. Prawo do pobytu dłuższego niż trzy miesiące mają obywatele Unii Europejskiej, którzy są pracownikami bądź posiadają odpowiednie środki na utrzymanie i zostali objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.
Status pracownika może zachować między innymi osoba, która przepracowała w danym państwie więcej niż rok, pozostaje bez pracy, choć nie miała takiego zamiaru, i zarejestrowała się jako bezrobotna. Jeżeli była zatrudniona poniżej roku, status pracownika zachowuje przez sześć miesięcy.