W piątek Sejm rozpoczął prace nad projektem nowej ustawy dającej specjalne uprawnienia weteranom opozycji antykomunistycznej. Na podstawie tych przepisów mają oni zyskać prawo do renty w wysokości 844,45 zł miesięcznie lub dodatek do emerytury, jeśli znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
– Ustawa ma choćby częściowo zmienić sytuację osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956–1989, dzięki którym dzisiaj cieszymy się wolnością – mówił poseł Stanisław Szwed (PiS), sprawozdawca projektu opracowanego przez tę partię. – Konstytucja gwarantuje wyjątkowe traktowanie osób, które przyczyniły się do odzyskania wolności i niepodległości Polski. Celem tej ustawy jest zapewnienie działaczom opozycji antykomunistycznej godziwych warunków życia i należnego im szacunku. Zakłada przyznanie im specjalnych uprawnień przez nadanie statusu weterana opozycji antykomunistycznej.
Aby uzyskać status weterana, opozycjonista będzie musiał udowodnić, że od 1 stycznia 1956 do 4 czerwca 1989 r. przez co najmniej sześć miesięcy był członkiem nielegalnej wówczas organizacji niepodległościowej lub prowadził samodzielnie taką działalność.
Takie same uprawnienia nabędzie osoba represjonowana, czyli taka, która przebywała w okresie PRL w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia.
Przywileje otrzymają też osoby, które w wyniku działalności opozycyjnej straciły zdrowie, pracę lub zostały objęte przez cenzurę zakazem publikowania.