Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem na urlopie wychowawczym wziętym na opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu przysługuje do zasiłku rodzinnego na każde z nich.
Uchwałę tej treści podjął w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie pod przewodnictwem prezesa NSA prof. Romana Hausera.
Brzmi to zawile, ale w praktyce oznacza, że matki czy inne osoby, które są na urlopie wychowawczym z racji urodzenia np. bliźniaków i mają dochód uprawniający do zasiłku rodzinnego, otrzymają po 400 zł miesięcznego dodatku na każdego z bliźniaków.
Na razie trudno określić konsekwencje finansowe dla budżetu. Taki dodatek wynosi 400 zł miesięcznie i może być wypłacany przez trzy lata, a jeśli dziecko jest niepełnosprawne – przez sześć lat.
Ustawa z 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie rozstrzyga jednak, czy przyznaje się go na każde dziecko, czy też w razie urodzenia bliźniaków, trojaczków itp. jest to jeden dodatek na wszystkie dzieci. Dlatego tak potrzebne było wyjaśnienie, jak należy interpretować jej przepisy – art. 8 pkt 2 w związku z art. 10 ust. 1.