Ustawodawca mógł przyznać dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego tylko opiekunom niepełnosprawnych dzieci. W ten sposób nie dyskryminował osób zajmujących się dorosłym członkiem rodziny. Takie jest sedno wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał orzekł, że art. 12 ust. 1 nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z 7 grudnia 2012 r. w zakresie, w jakim uzależnia przyznanie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest zgodny z ustawą zasadniczą.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozpatrywał sprawę kobiety, która zajmowała się niepełnosprawnym mężem. Przepisy nowelizacji nie przyznały jej stuzłotowego dodatku.
Prawo do niego miały przez pierwszą połowę zeszłego roku osoby, które wcześniej uzyskały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i opiekowały się członkiem rodziny, którego niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia bądź – w razie kontynuowania nauki – 25. roku życia. Sąd uznał, że może to być niekonstytucyjne, i zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału.
Najmłodsi nie mają prawa do renty. Wsparcie ich rodzin może być wyższe