Na pytania odpowiada Aleksandra ?Zagajewska, prawnik ?z Okręgowego Inspektoratu Pracy ?w Warszawie
Podstawa wypowiedzenia
Jestem dyrektorką biblioteki miejskiej i chcę w najbliższym czasie rozstać się z informatykiem zatrudnionym na 1/4 etatu i czas nieokreślony. Chcę zatrudnić osobę w pełnym wymiarze, z uprawnieniami bibliotekarza, która zajmie się obowiązkami informatyka, ale przede wszystkim pomoże w bibliotece. ?Czy taka reorganizacja może stanowić zgodną z prawem przyczynę rozstania z pracownikiem?
Na pierwszy rzut oka taka reorganizacja wydaje się zgodna z prawem i uzasadnia rozstanie z informatykiem. Na wypadek, gdyby informatyk miał się odwołać do sądu pracy, w uzasadnieniu wypowiedzenia warto dokładnie opisać, jakie zmiany organizacyjne nastąpiły w bibliotece.
Dłuższe okresy rozliczeniowe
W naszej firmie przymierzamy się do wydłużenia okresów rozliczeniowych. Problem polega na tym, że nie wiemy, ?czy mamy ze związkiem zawodowym negocjować zmiany ?w układzie zbiorowym pracy czy w regulaminie pracy? Rzecz w tym, że to regulamin, a nie układ reguluje kwestie dotyczące czasu pracy i okresów rozliczeniowych. Może więc dojść ?do sprzeczności w przepisach wewnętrznych firmy.
Zgodnie z art. 150 §1 kodeksu pracy okresy rozliczeniowe mogą zostać określone zarówno w układzie zbiorowym pracy, jak i w regulaminie, który może zostać zmieniony w porozumieniu z działającym w firmie związkiem zawodowym. Z punktu widzenia pracodawcy łatwiej wprowadzić wydłużone okresy rozliczeniowe w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi niż w drodze protokołu dodatkowego do układu zbiorowego pracy. Zwłaszcza że każda następna zmiana tego rodzaju będzie musiała podlegać tej samej czasochłonnej procedurze. Jeśli jednak strony zdecydują się na zmianę układu, to w razie sprzeczności z regulaminem przepisy układu mają pierwszeństwo.