W związku z toczącymi się pracami legislacyjnymi, Rzecznik Praw Dziecka proponuje wyraźne uregulowanie kwestii przyznawania dodatków. Obecnie art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowi, że dodatek do zasiłku rodzinnego z tego tytułu przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Budzi to wątpliwości rzecznika, czy w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, miesięczny wymiar dodatku wynosi 400 zł czy stanowi wielokrotność tej kwoty, zależną od liczby urodzonych dzieci.
W opinii rzecznika praw dziecka dodatek powinien być przyznawany na każde dziecko, ponieważ takie rozwiązanie uwzględnia fakt, że nakłady finansowe związane z utrzymaniem uzależnione są od ilości wychowywanych dzieci.
Ponadto, rzecznik zasygnalizował potrzebę wprowadzenia zmiany do art. 11a ustawy o świadczeniach rodzinnych poprzez zniesienie maksymalnych wymiarów dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka: obecnie, w przypadku rodzin wychowujących samotnie więcej niż dwoje dzieci, kwota udzielonego wsparcia maleje wraz ze wzrostem liczby wychowywanych dzieci.
Rzecznik dodał, że z dużym zadowoleniem odnotował zaproponowane rozwiązanie łagodzące skutki przekroczenia kryterium dochodowego przez osoby ubiegające się o ustanie prawa do zasiłków rodzinnych z dodatkami.
- Do Rzecznika Praw Dziecka wpływa bardzo dużo skarg na przypadki odmowy przyznania zasiłku rodzinnego z powodu istnienia, że dochód rodziny w przeliczeniu na osobę przekracza prawnie ustaloną kwotę progową. Zawarte w projekcie rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów świadczeń rodzinnych, słusznie uznającym, że niewielkie przekroczenie progu dochodowego, nie powinno pozbawić prawa całego świadczenia – podsumowuje Marek Michalak.